Acțiune de ecologizare în cadrul programului „Școala altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!” – Ediția 2013

Elevii claselor V – VIII au participat luni, 8 aprilie 2013, la o acțiune practică de ecologizare, îngrijirea spațiilor verzi și plantare, în cadrul programului „Școala altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun”.

Acțiunea s-a desfășurat cu participarea și sub îndrumarea directorului Ioan Rațiu, a directorilor adjuncți Marcel Ivan și Nicu Cîrdan și a diriginților Ioan Croitor, Iosif Anca, Cornelia Mihai, Viorel Lorințiu, Viorica Borș și Silvia Avram.

Principalele obiective ale elevilor și cadrelor didactive au fost formarea unei atitudini ecologice responsabile prin exersarea unor deprinderi de îngrijire și ocrotire a mediului, înțelegerea cauzalității unor fenomene, schimbări și transformări din mediul înconjurător, precum și stimularea curiozității elevilor prin investigarea realității.