Sărbătoarea narciselor – Ediția 2013

Narcisele au decis să fie celebrate mai devreme anul acesta, vremea favorabilă înfloririi grăbind cea de-a VII-a ediţie a „Sărbătorii Narciselor” în Parcul Naţional Munţii Rodnei. Din 24 mai s-a făcut 18 mai, zi în care elevi ai Liceului Tehnologic ,,Liviu Rebreanu” din Maieru însotiți de profesorul Croitor Ioan şi ai Clubului Elevilor din Sângeorz-Băi însotiți de profesorii Bazga Dorel, Chira Gabriela și Ciocan Elena, s-au bucurat de o drumeţie până la „Poiana cu narcise” din masivul Saca, au participat la un concurs vizând „Ziua Europeană a Parcurilor”, „Ziua Parcului Naţional Munţii Rodnei” şi „Ziua Narciselor”, contribuind, de asemenea, la ecologizarea traseului.

În urma acestor activităţi au fost decernate premii care au constat în diplome, dulciuri şi materiale publicitare. Reprezentanţi din cadrul Postului de Jandarmi Montani Rodna și ai PNMR au fost prezenţi pe toata durata evenimentului, pentru a însoţi elevii pe traseu.

prof. Ioan Croitor